Masło orzechowe - czy na pewno jest takie zdrowe?

Testuję sobie nowe smarowidło i taka refleksja mnie naszła, kiedy to cały rynek nasycony jest wszelkiej maści masłami orzechowymi.

Moda na ich spożywanie dotarła do nas z USA. Od tej pory producenci prześcigają się w coraz to nowszych produktach na bazie orzechów.

Czy na pewno są takie zdrowe?

Niestety całe rzesze trenujących uważają, że masła orzechowe, szczególnie z fistaszków(swoją drogą to nie orzechy tylko fasola) to super sprawa i są znacznie lepsze niż inne tłuszcze. Często można zauważyć na FB jak kulturyści i amatorzy sportów sylwetkowych zajadają się nim na potęgę. Widzę też w dotychczasowych dietach u moich podopiecznych spore ilości tego produktu. Niestety większość jest w błędzie i nie dotyczy to tylko masła z fistaszków ("orzechów" arachidowych), ale także masełek z orzechów nerkowca, włoskich i innych.

Dlaczego nie jest to najlepszy produkt, którym możemy się bezkarnie objadać? Niestety orzechy dostarczają sporą ilość kwasów tłuszczowych omega6, których i tak spożywamy na co dzień zbyt wiele i zaburzamy tym samym stosunek do kwasów omega3. Jedne i drugie kwasy tłuszczowe są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, ale spora dysproporcja w ich spożywaniu może doprowadzić do różnych chorób. Kwasy omega3 działają bowiem przeciwzapalnie, a kwasy omega6 pro-zapalnie. Jak więc widać warto pamiętać o odpowiednim udziale jednych i drugich w diecie.

Dodatkowo pod wpływem wysokich temperatur w jakich są prażone powstają szkodliwe dla nas związki, a producenci dodają często do nich także olej palmowy, który w trakcie produkcji jest utwardzany i powstają z niego tłuszcze trans.

Jeżeli już macie ochotę na masło to najlepiej zrobić je samemu przy pomocy blendera lub też kupić masło 100%, bez dodatku oleju palmowego i wybierać te nieprażone,

Na zdjęciu masełko z orzechów laskowych, z karobem, olejem kokosowym rafinowanym. Zdecydowanie lepsze od większości pozycji na rynku, ale też trzeba pamiętać o UMIARZE! :)

Zobacz pozostałe aktualności

Referencje

Jak zacząć trenować

Wystarczy się ze mną skontaktować telefonicznie 664 432 556 lub przy pomocy formularza kontaktowego.
Otrzymasz ode mnie ankietę, po której wypełnieniu będę mógł określić dla Ciebie szczegółowy plan działania.

Partnerzy